Brain-drain pochádza z anglického slova a vo voľnom preklade by sa dalo hovoriť o akomsi „úniku mozgov“. Úniku kvalifikovaných, vysokoškolsky vzdelaných ľudí do zahraničia. Táto problematika odchodu najmä mladých ľudí za hranice je aktuálna, nakoľko Slovensko alarmujúco potrebuje návrat kvalifikovaných pracovníkov. Tento fakt posilnilo hlavne otvorenie hraníc s vyspelejším svetom a možnosť bez problémov vycestovať za prácou.
Takmer vždy platí, že vzdelaní, profesionáli ľudia sa sťahujú z menej vyspelých krajín do tých rozvinutejších. V prvej myšlienke odísť za hranice, zmýšľajú zostať len niekoľko rokov. Po tom, ako si však vybudujú kariéru, spoločenské postavenie, nájdu priateľov a usídlia sa, šanca na ich návrat postupom času klesá. Slovensko stráca kvalitné pracovné sily, síce svojim obyvateľom poskytne vzdelanie, investuje do neho, ale prichádza o hodnoty, ktoré títo ľudia nevytvoria v domácej ekonomike.
Aké sú motívy mladých ľudí odísť za hranice? Ich motiváciu by sme mohli rozdeliť do niekoľkých základných skupín:
- viac pracovných príležitosti,
- vyššie finančné ohodnotenie, vyšší príjem,
- väčšia šanca rozvinúť svoje doterajšie schopnosti,
- zdokonaliť sa v komunikácii v cudzom jazyku,
- viac možnosti pre perspektívnu kariéru,
- lepšie možnosti vyššieho (ďalšieho) vzdelávania, rozvoja vedomostí,
- kvalitnejšie podmienky pre život (ekonomická vyspelosť).
Ako by sa dal tento závažný problém zmeniť, a tým znížiť odchod mladých vzdelaných a profesionálne pripravených ľudí? Hlavným organizátorom musí byť v prvom rade vláda, ktorá by mala zmeniť ekonomický chod krajiny. Ako riešenia vidím:
- vytvorenie viacerých pracovných príležitosti, najmä pre VŠ vzdelaných ľudí,
- poskytnúť mladým ľuďom zvýhodnené úvery, hypotéky,
- investovať viac finančných prostriedkov do vedy a výskumu,
- pritiahnuť zahraničných investorov, ktorý by poskytli kvalitné pracovné miesta.
Slovenská republika nemá vytvorené potrebné programy ani na udržanie svojich obyvateľov, aby neemigrovali, a nie to ešte na pritiahnutie kvalifikovaných migrantov. Napriek tomu sa vláda SR správa , ako keby sme mali kvalifikovaných ľudí prebytok, a vďačne ich predáva bohatým krajínám EÚ a USA.
Komentáre